Włochy Mussoliniego: Kalekie Zwycięstwo (1918 rok)
Zapraszam na pierwszą część artykułu o narodzinach faszyzmu i o jego drodze do władzy. Problem jest dużo szerszy niż tylko powstanie „Fasci” i marsz na Rzym. Dlatego też wiele miejsca poświęcam kryzysowi państwa i wydarzeniom polityki wewnętrznej i zagranicznej, które do niego doprowadziły. Część druga – rok 1919 i jego wydarzenia (min. wydarzenia w Fiume) – ukaże się po kolejnych trzech wpisach do Leksykonu Uzbrojenia, czyli mniej więcej pod koniec przyszłego tygodnia.
Artykuł jest pracą historyczną. Nie ma w nim zbyt wiele o faszyzmie jako ideologii. Tradycyjnie natomiast staram się oddawać głos naocznym świadkom wydarzeń i tych wydarzeń bohaterom, stąd min. wiele cytatów z artykułów dziennikarza Benito Mussoliniego z jego „Popolo d’Italia”. Artykułów o myśli politycznej czy doktrynie faszyzmu raczej nie planuję. Jestem historykiem z wykształcenia i zamiłowania, więc tego typu zagadnienia pozostawiam politologom. Dla zainteresowanych takimi tematami z czystym sumieniem mogę natomiast polecić książkę Emilio Gentile: „Początki ideologii faszystowskiej (1918-1925)”.
Pisać o ówczesnych Włoszech trzeba, bo wiedza na ten temat w Polsce jest bardzo pobieżna (sam jestem tego przykładem bo o setkach rzeczy nie wiedziałem, a o setkach nie wiem nadal). Dochodzi chociażby do takich pomyłek jak: ten artykuł na Interii. Dokładniej nie artykuł a podpis pod zdjęciem. Pisać o Benito Mussolinim i nie wiedzieć jak człowiek wyglądał? Wstyd nic więcej!
Artykuł: Squadristi, manganello i olej rycynowy
Galeria: początki faszyzmu