Korweta „Chimera” (C 48). Korwety typu Gabbiano były liczne (40 zbudowanych jednostek), powstały w latach 1942-1943, będąc efektem wojennych doświadczeń Włochów (potrzeba było sił lekkich, przydatnych przy eskorcie konwojów, mogących zwalczać wrogie okręty podwodne czy przełamywać blokadę) oraz ich ówczesnych możliwości (tanie i proste w budowie okręty). Po wojnie ocalałe okręty służyły w marynarce Włoch, ostatni został wycofany ze służby w 1975 roku.Poległ za króla i ojczyznę: żołnierze brytyjscy przeszukują zwłoki poległego włoskiego piechura.Karabin maszynowy Fiat-Revelli Mod. 1914 podczas wojny włosko-abisyńskiej (1935–1936).Czołg lekki L6/40 z LXVII pancernego batalionu bersalierów na froncie wschodnim w 1942 roku. Spośród armii sojuszniczych Wehrmachtu walczących nad Donem Włosi jako jedyni nie posiadali własnej dywizji pancernej (mieli takowe i Rumunii i Węgrzy). Czołgi włoskie i tak byłyby zbyt słabe, by zatrzymać pojazdy pancerne, którymi dysponował przeciwnik. Ale taka jednostka spełniłaby przynajmniej bezcenną rolę ruchomego odwodu, gotowego wejść do akcji na zagrożonych odcinkach.Benito Mussolini, generalicja i faszystowscy dygnitarze pośród żołnierzy 2. Brygady Erytrejskiej, Casal de’ Pazzi (Rzym), 4 maja 1937 roku.Myśliwiec Macchi C.200 „Saetta” sfotografowany ze stanowiska strzelca włoskiego bombowca.Haubica 100(mm)/17 Mod. 1916 podczas walk na froncie północnoafrykańskim.Szeregowy z 2. Dywizji Alpejskiej „Tridentina” (2ª Divisione alpina „Tridentina”) z okresu kampanii w Alpach Zachodnich w czerwcu 1940 roku.Posterunek bersalierów na mediolańskim Piazza del Duomo w lipcu 1943 roku (miesiąc odsunięcia Mussoliniego od władzy). Na ziemi widoczny rkm Breda Mod. 30 wraz z lufami na wymianę.Okręt podwodny „Turchese” przechodzi za rufą torpedowca, późny rok 1941. Okręt całą karierę spędził na bardzo niewdzięcznej służbie patrolowej na Morzu Śródziemnym, jak wiele innych okrętów podwodnych włoskiej Regia Marina zaangażowanych na tym obszarze operacyjnym nie odnosząc żadnych sukcesów.
Po proklamowaniu zawieszenia broni, „Turchese” otrzymał polecenie popłynięcia do Bony w Algierii. Po drodze został zaatakowany przez niemiecki samolot i uszkodzony, więc port osiągnął na holu brytyjskiej jednostki (13 września 1943 roku). Po dokonaniu prowizorycznych napraw opuścił Bonę po południu 27 września, ale wkrótce potem jego silniki przestały pracować i okręt musiał zawrócić; przybył do Bony o 7:30 następnego dnia. Stamtąd „Turchese” udał się do Bizerty a następnie na Maltę, gdzie dotarł 6 października. 27 listopada 1943 roku „Turchese” opuścił Maltę holowany przez włoską korwetę „Chimera”, wpływając najpierw do Augusty, potem do Tarentu, a na koniec do Brindisi. „Turchese” nigdy nie powrócił do służby i resztę konfliktu spędził rozbrojony w Brindisi. W 1948 roku został zezłomowany.
Wedle opisu dostępnego w archiwum: grupa bersalierów wita pilota myśliwca Macchi C.200 z 21° Gruppo Caccia, który został zestrzelony za wrogimi liniami i uratowany przez niemiecki samolot łącznikowy Fieseler Fi 156 „Storch”, lato 1942 roku. Zdaje się, że gdzieś widziałem to zdjęcie z opisem, że to patrol bersalierów wysłany za linie wroga odnajduje poszukiwanego pilota. A tak po prawdzie, to większość zdjęć z II WŚ to zwykłe „ustawki” i tak może być i w tym przypadku.
Film o włoskich śladach w Asmarze, który podesłał mi nasz przyjaciel z Włoch. „Asmara mały Rzym”.Bersalier (prawdopodobnie sierżant) z 8. Pułku wchodzącego w skład 132. Dywizji Pancernej „Ariete” podczas działań w Afryce Północnej.
Ważne: trwają zapisy na polskojęzyczną wersję książki o kampanii w Afryce Wschodniej 1940-1941. Prognozowana cena 70-80 zł (ok. 470 stron licząc ze zdjęciami i mapami) (nie pobieram przedpłat). Proszę o informację w komentarzu pod zdjęciem na PW lub na marek.sobski@interia.eu Więcej informacji: http://wojna-mussoliniego.pl/?p=6860
Afryka Wschodnia 1940-1941: wydanie w pierwszej połowie 2023 roku ——————————————– Wspomóż autora za pośrednictwem Patronite: https://patronite.pl/WojnaMussoliniego